Консультація для батьків
"Організація питного режиму в ЗДО"
Вода становить близько 80 % маси тіла дитини. З дорослішанням частка води в її організмі зменшується до 68-72 %. Вода є транспортувальником резон в організмі, середовищем для здійснення біохімічних реакцій, адже вона є добрим розчинником. Разом з водою до організму потрапляють різноманітні макро- та мікроелементи. Вода, яку ми даємо пити дітям у дошкільному закладі, має бути якісною і добре очищеною. Адже вживання неякісно води (неочищеної водопровідної) є однією з причин порушень діяльності шлунково-кишкового тракту у дітей. Погана вода негативно впливає на більш вразливий, ніж у дорослих, дитячий організм.
Чому питний режим є важливим ?
Нестача води в організмі призводить до зневоднення, а потім і до порушення водно-сольового обміну, терморегуляції, через що може навіть статися перегрів організму. Нестача води також негативно впливає на всмоктування поживних речовин у кишківнику і призводить до швидкої втомлюваності при незначних фізичних чи розумових навантаженнях (це насамперед зумовлено недостатнім надходженням води до клітин мозку).
При зневодненні спостерігаються такі симптоми, як пригнічення сечовиділення, темно-жовтий колір сечі. Можуть також бути потріскані сухі губи, сухий язик, блідий сіруватий відтінок шкіри, судоми, пронос, блювання.
Саме тому важливо, щоб дитина могла отримувати воду вчасно та у достатньому об`єм. З цією метою у дошкільних закладах організовується питний режим.
Як ми організовуємо питний режим ?
Згідно з пунктом 1.5 Інструкції з організації харчування дітей у дошкільний навчальних закладах, затвердженої спільним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України від 17.04.2006 № 298/227 (далі — Інструкція № 298/227), для організації оптимального питного режиму потрібно забезпечити дітей водою за індивідуальною потребою. Кип`ячену воду дають після охолодження до кімнатної температури. Її зберігають у добре вимитому посуді і міняють не рідше ніж раз на добу.
У нашому дошкільному закладі питний режим для дітей організовують так:
· воду кип’ятять, остуджують до кімнатної температури та зберігають у харчоблоці з відповідним написом;
· помічники вихователів отримують воду з харчоблока у відповідно маркованих чайниках чи глеках;
· питну воду у групових кімнатах замінюють не рідше одного разу на добу;
· за потреби вихователь або помічник вихователя видає дитині її чашку та наливає воду (діти старшого віку можуть брати чашки і наливати воду самі)
Про питний режим в дитячому закладі
1. Питна вода має бути доступна дитині впродовж усього часу його знаходження в дитячому закладі. Орієнтовні розміри споживання води дитиною залежать від пори року, рухової активності дитини, і, в середньому, складають 80 мл на 1 кг його ваги. При знаходженні дитини в дошкільній освітній установі повний день дитина повинна отримати не менше 70 % добовій потребі у воді.
2. Температура питної води, що дається дитині, має бути 18-20° С.
3. Воду дають дитині в скляних або керамічних склянках (чашках, кухлях). При цьому чисті склянки ставляться в спеціально відведеному місці на спеціальний промаркірований піднос (догори дном), а для використаних склянок ставиться окремий піднос. Миття склянок здійснюється організовано, в спеціально відведено місці.
4. В якості питної допускається використання кип’яченої води. Кип’ятіння здійснюється на харчоблоці в спеціально відведеній місткості. Обробка місткості для кип’ятіння здійснюється щодня у кінці робочого дня.
Контроль за наявністю кип’яченої води в групі здійснює помічник вихователя.
Контроль за дотриманням питного режиму в літній період здійснює сестра медична старша.
Щодо вакцинації проти туберкульозу
Діти отримуватимуть єдине щеплення БЦЖ проти туберкульозу на 3-5 добу. Це доказово обґрунтований підхід з доведеною ефективністю. Такий підхід відповідає рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я та визнаний світовою медичною спільнотою.
Щодо вакцинації проти гепатиту В
Відтепер другу дозу вакцини проти гепатиту В дитина отримуватиме у другий місяць життя. Це дозволить дозволить у майбутньому використовувати комбіновану багатокомпонентну вакцину, що зменшить кількість візитів на вакцинацію у перший місяць життя дитини.
Таким чином, національний календар щеплень в Україні відтепер відповідає досвіду країн Європи, де вакцинація проти гепатиту В співпадає або поєднується з імунізацією проти дифтерії, правця, кашлюку та поліомієліту у дітей (у 2 та 6 міс).
Такий підхід є доцільним та науково обґрунтованим і допомагає збільшити частку дітей, щеплених своєчасно.
Нагадаємо, наразі в Україні обов'язковою є вакцинація дітей від 10 небезпечних хвороб:
· гепатиту В,
· туберкульозу,
· поліомієліту,
· дифтерії,
· кашлюку,
· правця,
· гемофільної інфекції,
· кору,
· краснухи
· і епідемічного паротиту.
Всі вакцини для дітей, необхідні для імунізації згідно з Національним календарем щеплень, передані в регіони та доступні безоплатно в закладах первинної медичної допомоги України. Всі ці вакцини є якісними, ефективними та безпечними, прекваліфіковані ВООЗ. Деякі вакцини є однокомпонентними (захищають від одного захворювання), інші – багатокомпонентними (захищають від двох чи більше захворювань одночасно). Вакцини, що закуповується для України за кошти державного бюджету, закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).
Джерело: http://moz.gov.ua/article/news/v-ukraini-onovleno-nacionalnij-kalendar-profilaktichnih-scheplen2018
Особливості харчування дитини під час адаптації до умов дитячого садка
• Не варто змінювати стереотип поведінки дитини, зокрема і звички харчування, в перші дні перебування в дошкільному навчальному закладі.
• Не можна змушувати дитину їсти, якщо вона відмовляється, — це посилить негативне ставлення до нового оточення.
• Слід підсолювати порцію дошкільника невеликою кількістю солі, якщо вдома дитина звикла до більш солоної їжі. Згодом кількість солі можна зменшити до загального рівня. Така поступова адаптація дитини до смакових особливостей їжі в дитячому садку триває два-три тижні.
• На початку періоду адаптації батькам варто годувати дошкільни- ка сніданком вдома, спокійно і без поспіху.
• Нову для дитини страву варто вводити в раціон невеликими порціями. Ліпше покласти дитині меншу кількість їжі, а потім, за її бажанням, додати ще.
• Слід пояснити дитині корисність нової страви, що допоможе побороти її неофобію та сприятиме виникненню зацікавленості новою стравою:
поінформувати дитину щодо складу страви, способу її приготування, смаку та користі для здоров'я;
долучити дошкільника до розмови про страву чи її компоненти перед обідом;
порадити батькам приготувати вдома нову страву відповідно до меню дитячого садка.
• Дошкільника-новачка під час обіду можна посадити за стіл до дітей, які добре їдять. Уплив однолітків, роль наочного навчання та бажання наслідувати оточення позитивно впливатимуть на харчову поведінку дитини.
Пам'ятка для батьків. Кір
Кір – вірусна інфекція, для якої характерна дуже висока сприйнятливість. Якщо людина не хворіла корі або не була щеплена від цієї інфекції, то після контакту з хворим зараження відбувається практично в 100% випадків. Вірус кору відрізняється дуже високою летючістю. Вірус може розповсюджуватися по вентиляційних трубах і шахтах ліфтів – одночасно захворюють діти, що проживають на різних поверхах удома.
Період від контакту з хворим кором і до появи перших ознак хвороби триває від 7 до 14 днів.
Захворювання починається з виразного головного болю, слабості, підвищення температури до 40 градусів С. Трохи пізніше до цих симптомів приєднуються нежить, кашель і практично повна відсутність апетиту. Дуже характерний для кору поява кон'юнктивіту – запалення слизистої оболонки очей, яке виявляється світлобоязню, сльозотечею, різким почервонінням очей, а в подальшому – появою гнійного відокремлюваного. Ці симптоми продовжуються від 2 до 4 днів. На 4 день захворювання з'являється висип, який виглядає, як дрібні червоні плямочки різних розмірів (від 1 до 3 мм в діаметрі), з схильністю до злиття. Висип виникає на обличчі і голові (особливо характерна поява її за вухами) і розповсюджується по всьому тілу на протяг 3 - 4 днів. Для кору дуже характерний те, що висип залишає після себе пігментацію (темні плямочки, що зберігаються декількох днів), яка зникає в тій же послідовності, як з'являється висип.
При захворюванні корі можуть виникати досить серйозні ускладнення. До їх числа входять запалення легенів (пневмонія), запалення середнього вуха (отит), а іноді і таке грізне ускладнення як енцефаліт (запалення мозку).
Необхідно пам'ятати про те, що після перенесеного кору протягом достатньо тривалого періоду часу (до 2-х місяців) наголошується пригноблення імунітету, тому дитина може захворіти яким-небудь простудним або вірусним захворюванням, тому потрібно оберігати його від надмірних навантажень, по можливості – від контакту з хворими дітьми.
Після кору розвивається стійкий довічний імунітет.