top of page

Рухливі ігри з повітряними кульками 


Для рухливих ігор вдома чудово підійдуть повітряні кульки. Ось кілька варіантів ігор.
"Летунчік"  
Ця гра дуже подобається дітям. Знадобиться один повітряну кульку. Надійти кульку, але не зав'язуйте. Дайте кульку дитині і попросите відпустити його. Повітря буде виходити з неї, і кулька буде літати по кімнаті, роблячи неймовірні віражі. Діти із задоволенням бігають за літаючим кулькою і шукають, де він впав.

"Волейбол"  
Знадобиться одина надута повітряна кулька. 
Мета гри: підштовхувати кулька руками вгору так, щоб вона якомога довше не впала. Ловити кульку руками не можна.

"Гонка повітряних куль"  
Знадобляться дві надутих повітряні кульки (або більше - по числу учасників), вільна підлога або довгий стіл. 
Мета гри: перевести кульки з однієї частини кімнати в іншу. На кульки можна дути, підштовхувати ногами, ліктями, підборіддям і так далі.
Ускладнити гру можна, додавши перешкоди, які потрібно обійти, наприклад, табуретки або тунель, через який потрібно проповзти. Як тунелю може виступити коробка без верху і дна, покладена на бік, згорнутий гімнастичний килимок або стіл, накритий тканиною.

"Біг з повітряними кулями"  
Знадобиться дві надутих повітряні кульки (або більше - по числу учасників). 
Мета: перейти з однієї частини до іншої, не давши кульці впасти на підлогу. Кульки можна підштовхувати руками, переносити на пластикових тарілках, можна підкидати їх ракеткою від настільного тенісу або волейболу (якщо ракетки під рукою немає, її можна зробити з пластикової тарілки і палички з допомогою скотча), можна стрибати з кулькою, затиснутим між колін.

"Перекидання"  
Знадобляться кілька кульок двох кольорів. Можна використовувати кульки маленького розміру. Надійти кульки і розкидайте їх по кімнаті. Поділіть кімнату на дві частини. Виберіть колір кульок, які будете збирати ви, і які - дитина. 
Мета гри: швидше суперника зібрати на своїй половині кульки свого кольору. Можна збирати кульки в великі пакети або таз. Можна домовитися, що помаранчеві кульки - це гарбузи, зелені - кабачки, і збирати урожай.
 

 

 

Методика проведення занять з

«горизонтального – пластичного балету (пластик - шоу)»

 

Горизонтальний пластичний балет – це нова, альтернативна система фізичного виховання, спортивного тренування, корекції, оздоровлення та творчого самовираження дітей і дорослих засобами рухів, музики та театралізації.

Слово «горизонтальний» означає, що основою системи тренувань є лежачо – горизонтальні пози і рухи, які становлять такі рухи:

  • Вправи у положенні лежачи на спині;

  • Вправи у положенні лежачи на боці;

  • Вправи у положенні лежачи на животі;

  • Перевертання зі спини на животі навпаки, різні розвертання;

  • Повзання по - пластунські;

  • Вправи на низьких чотирьох на місці;

  • Вправи на середніх чотирьох на місці;

  • Повзання на середніх чотирьох;

  • Вправи з положення сидячи;

  • Пересування з положення сидячи;

  • Вправи на низьких, середніх і високих колінах на місці;

  • Пересування на колінах.

Слово «пластичний» у назві нового фізкультурно – естетичного напряму означає, що головним при виконанні програми пластик – шоу є відносно повільний, спокійний, плавний стиль рухів, що виключає швидкі, різкі, «вибухові» вправи.

Слово «балет» у назві немов відразу підкреслює естетичну спрямованість пластик – шоу, його приналежність і до мистецтва. Це передбачає регулярне осягнення світу музики, класичної, обробленої, сучасної, бажано чисто інструментальної, хоча і не обов’язково.

Умови проведення:

  1. Кімната ( спортивний зал, музичний зал, групове приміщення)

  2. Килимове покриття (краще використовувати на підлозі м’яке, комфортне покриття типу ковроліну, щоб під час заняття у дітей не виникло подряпин і натирань у ліктьових та колінних суглобах. Можна використовувати карімати).

  3. Музика у пластик – шоу – класик (класична, у сучасній обробці, бажано інструментальну).

 

Пластик – шоу – класик у дитячому садку:

  • Гурткова робота (12 – 14 дітей старшого та середнього дошкільного віку один раз на тиждень);

  • Заняттях з фізкультури (вводно – підготовча частина заняття та як заключна частина заняття );

  • Ранкова гімнастика (за методикою М. М. Єфіменка);

  • Гімнастика пробудження.

Тривалість проведення:

  • Гурткова робота 15 – 20 хв.;

  • Заняття з фізкультури (тривалість проведення відповідна тривалості частини заняття );

  • Ранкова гімнастика (старший дошкільний вік 8 -10 хв., середній дошкільний вік 6 -8 хв., молодший дошкільний вік 5- 6 хв.);

  • Гімнастика пробудження (старший дошкільний вік 8 -10 хв., середній дошкільний вік 6 -8 хв., молодший дошкільний вік 5- 6 хв., ранній вік 4 -5 хв.)

Гравітаційне розвантаження організму:

На початку кожного тренінгу (заняття) з дітьми з пластик – шоу - класик завжди необхідно проводити так зване розвантаження скелету(хребта), тобто ввести того, хто займається, в стан релаксації.

Досягається це наступним чином:

  • Вимкнути світло або зменшити його інтенсивність;

  • Ввімкнути повільну релаксаційну музику;

  • Прийняти положення лежачи на спині – кисті розміщені долонями вниз;

  • У цьому місці інструктор промовляє сюжетний текст (авторське лібрето).

 

Лікувальні рухливі ігри для малюків

Гра дуже позитивно впливає на психологічний розвиток дитини. Допомагає йому набути певні навички в тій чи іншій діяльності, в тому числі і в спілкуванні, готує до дорослого життя. Корекційна гра володіє лікувальним дією, позбавляє від психотравми, дозволяючи пережити травмуючі життєві обставини в полегшеній формі. Починати ігрові заняття з дитиною з ігор, спрямованих на поліпшення загального психологічного самопочуття.
Головна мета цих ігор:
• Зняти накопичене нервове напруження і зарядити і дітей і дорослих черговою порцією життєрадісності і оптимізму;
• Зменшити страх несподіваного впливу, нападу, покарання, темряви, замкнутого простору, самотності;
• Налагодити контакт між батьками і дітьми;
• Розвинути спритність і координацію рухів.

Ігри, спрямовані на розслаблення, зняття напруги
«Сніговик»
(з трьох років)

Батько і дитина перетворюються на сніговиків: встають, розводять руки в сторони, надувають щоки і протягом 10 секунд утримують задану позу.
Дорослий каже: «А тепер виглянуло сонечко, його жаркі промені торкнулися сніговика, і він почав танути». Грають поступово розслабляються, опускають руки, присідають навпочіпки і лягають на підлогу.

«Буратіно»
(з чотирьох років)

Батько говорить текст і виконує рухи разом з дитиною:
1. Уявіть, що ви перетворилися на ляльку Буратіно.
2. Встаньте прямо і замріть в позі ляльки. Все тіло стало твердим, як Буратіно.
3. Напружте плечі, руки, пальці, представте, що вони дерев’яні.
4. Напружте ноги і коліна, пройдіться так, немов тіло стало дерев’яним.
5. Напружте обличчя і шию. Наморщите лоб, стисніть щелепи.
А тепер з ляльок перетворюємося на людей, розслабляємося і размякаем.

Ігри спрямовані на корекцію агресії
«Битва»
(до двох років)

Гравці кидаються легкими предметами (кульки з паперу, маленькими м’якими іграшками) один в одного, можна з укриття. Закінчується гра перемир’ям і обіймами.

«Злі – добрі кішки»
(до двох років)

По черзі перетворюємося то злих, то добрих кішок. Злі кішки шиплять і дряпаються (тільки навмисно), добрі кішки милуються і мурчать.

«Каратист»
(з трьох років)

На підлогу кладеться обруч або газета. Каратист стає в обруч (за його краї виходити не можна), роблячи різкі рухи ногами, глядачі підбадьорюють його: «Сильніше, сильніше!». Інтенсивні рухи і підтримка глядачів допомагають виплеснути агресивну енергію.

«Боксер»
(з трьох років)

Ця гра дуже схожа на гру «Каратист», тільки замість рухів ногами треба робити рухи руками.

«Сваримося овочами, фруктами і ягодами»
(з трьох років)

Гравці лають один одного з сердитим виразом обличчя і з сердитими інтонаціями: «ТИ — капуста». У відповідь: «А ТИ редиска» або «А ТИ — зливу» і т. д. Гра зупиняється, якщо чути якісь образливі слова або виникає фізична агресія. Потім учасники називають один одного квітами з відповідною інтонацією: «ТИ – дзвіночок», «А ТИ — трояндочка».

Гра сприяє корекції впертості, негативізму, агресії.
«Примхлива конячка»
(з трьох років)

Батько розповідає казку про конячку, і разом з дитиною вони супроводжують казку діями: «В одній далекій країні жила конячка на ім’я ЛУ. Вона дуже любила брикатися і вередувати. Мама казала: «поїж свіжої травички, доню» «Не хочу, не буду», — говорила ЛУ. Вона вередувала і цокала копитцями. Ще вона брикала ось так. Коли вона вдосталь набрыкалась і наупрямилась, то стала задоволеною і веселою. Вона весело скакала і ржала: «Іго-го!»

Пам’ятайте, найголовніше – це не в що грати, а те, як грати. Найбільш ефективна психотерапія – це батьківська любов. Частіше обіймайте свого малюка, цілуйте, говоріть, як сильно ви його любите, який він гарний і чудовий. Любіть, розумійте і ростіть разом!

 Способи загартовування рекомендовані батькам дошкільників
 

Про те, як правильно загартовувати дитину, варто порадитися з педіатром. Знаючи особливості розвитку дитини, він може дати конкретні рекомендації. Розглянемо найбільш поширені способи загартування.Одягати дитину відповідно до температури повітря.Одяг дитини необхідно добирати відповіднодо погодних умов і рівня її фізичної активності. Через високу рухову активність діти менше мерзнуть ніж дорослі. Одяг має бути з натуральних тканин, щоб дитина не пітніла. Завжди можна взяти з собою на прогулянку запасні речі, в які вдягнути дитину, якщо похолоднішає.
Удома треба одягати дитину так само, як дорослого. Якщо в помешканні тепло, досить трусиків і майки. Ходити вдома найліпше босоніж, але не по підлогах із кахлю чи ламінату, застеленому на бетонну плиту. У такому випадку необхідно одягати шкарпетки чи взувати капці.Гуляти на свіжому повітрі за будь-якої погоди.

 

   Важливим способом загартування є прогулянки на свіжому повітрі. Уже з перших днів життя дитині необхідно хоча б декілька годин перебувати надворі.
Вплив сонячного проміння – головне джерело вітаміну D, який у свою чергу відповідає за правильний ріст дитини. Тому варто якомога більше вільного часу проводити на свіжому повітрі, тим більше в теплу пору року. Улітку можна поставити на балконі або біля будинку басейн, у якому дитина плескатиметься.
Також потрібно якнайчастіше виїжджати на природу: до лісу, річки, моря. 

 Приймати спільно з дитиною повітряні ванни.  Повітряні ванни – це ефективний спосіб загартування, який проводять у будь-яку пору року в приміщенні за температури +16 ̊С…+18 ̊С. При цьому дитину одягають лише в білизну.
Приймати повітряні ванни починають за температури +18  ̊С й тривалості 5-10 хв. Протягом подальших десяти днів тривалість повітряних ванн поступово збільшують  до 20хв., а потім знижують температуру в кімнаті на 1 ̊С кожні 5 днів. Лише вже загартовані діти можуть приймати повітряні ванни за температури +10…+12 ̊С. У весняний і літній періоди повітряні ванни приймають надворі.

   Ходити босоніж.

    Дуже корисною для організму дитини є ходьба босоніж. Улітку на свіжому повітрі можна ходити по траві, піску, гальці тощо. У приміщенні ж доцільно застосовувати загартувальний комплекс «соляна доріжка». Розпочинається «соляна доріжка» резиновим килимом з виступами, на якому дошкільник стрибає. Це активізує рефлекторні точки стопи, що позитивно впливає на імунітет. Потім дитина ходить босоніж по махрових рушниках, змочених у розчині морської чи кам’яної солі. Далі дитина йде, витираючи ноги від солі, змоченим прісною водою рушником. Останній етап «соляної доріжки» – прогулянка сухим рушником. Після закінчення вправи дитина має одягти сухі шкарпетки.

  Обливати дитину водою.

    Запорукою міцного здоров’я є водне загартовування. Корисно в кінці кожного купання обливати дитину водою, на декілька градусів холоднішою, ніж була під час купання. Поступове зниження температури води поліпшує тонус її м’язів і підвищує імунітет. Для поліпшення кровообігу, стимулювання обміну речовин і заспокоєння нервової системи у воду можна додавати багату на мікроелементи морську сіль або відвари трав.
  Слід зазначити, що загартовування водою слід починати в теплу пору року, щоб до осені організм дитини вже був добре загартований.

  Проводити обтирання тіла.

    Для дітей, які часто страждають на нежить і кашель, підготовкою до водних процедур є сухі розтирання тіла жорсткою волохатою рукавичкою до почервоніння шкіри.
  Проводити розтирання слід одразу після ранкової гімнастики. Через два тижні регулярних розтирань можна перейти до вологих обтирань. Рукавичку потрібно змочити водою за температури +30 ̊С, віджати і швидко обтерти груди і живіт дитини, а потім витерти їх махровим рушником. Так само розтерти спину, потім – руки і ноги
  Кожні 5-7 днів температуру води знижують  на 1 ̊С, доки вона не буде +15 ̊С. Якщо дотик вологою рукавичкою дитині неприємний , можна не знижувати температуру води, а залишити на позначці +20 ̊С. Такі обтирання потрібно проводити впродовж року.

Робити загартувальний масаж.

    Простим і доступним способом підвищення імунітету є спеціальний гартувальний масаж, що проводять у чотири етапи:

 

  • Тиждень

  • Засоби для розтирання дитини

  • Перший

  • Суха рукавиця

  • Другий

  • Волога рукавиця,змочена в теплій воді

  • Третій

  • Волога рукавиця, змочена водою нижчої температури

  • Четвертий

  • Масажна щітка

  Привчати дитину до обливання.

    Якщо дитині не до вподоби обливання водою з голови до ніг, то необхідно привчати до цієї процедури поступово: спочатку обливати прохолодною водою лише ніжки, потім – по пояс. Коли такі процедури стануть звичними, час переходити і до повного обливання.
  Загалом обливання проводять так: піввідра води виливають на одне плече дитини і стільки ж на інше.    Можна також застосовувати душ. Температуру води спочатку встановлюють +33…+32 ̊С, а через 5-7 днів знижують на 1 ̊С, поступово доводячи до +20 ̊С. Після обливання тіло дитини розтирають до почервоніння шкіри

 Загартовувати дитину купанням.

    Одним з найліпших способів загартування є купання. Починати купання дітей слід за температури води не менше ніж +18 ̊С. Перших 2-3 купання дуже короткі: достатньо лише увійти у воду і пірнути 2-3 рази.   Після купання слід добре розтерти тіло дитини рушником.
  Наступного разу тривалість перебування дитини у воді зростає до п’яти хвилин. Потім час купання слід поступово довести до двадцяти  хвилин.
  Якщо у воді або після виходу з неї дитині холодно, у неї «гусяча шкіра», посиніння губ і тремтіння, то купання було занадто тривалим.

  Мити ноги дитини холодною водою.

    Для щоденного миття ніг холодною водою в таз наливають воду, дитина опускає туди ноги по щиколотку і топчеться 2-5 хвилин. Після цього насухо витирає ноги. Спочатку температура води становить +34…+35 ̊С. Через 3-5 днів слід знизити температуру на 1-2 ̊С, доводячи її до +15 ̊С і навіть до +10 ̊С. Під час миття ніг потрібно стежити за тим, щоб дитині не було холодно. Після ванни ретельно розтирають ноги рушником.
  Ці процедури мають бути щоденними. Якщо дитина захворіла, їх проведення тимчасово припиняють, а після одужання – розпочинають систематичне проведення процедури з теплішої води.

Су - Джок терапія для дітей дошкільного віку

Су – Джок терапія(з корейської су– кисть, джок - стопа) – метод впливу на організм шляхом стимулювання біологічно активних точок, розташовання Су-Джок терапії на кистях і стопах.

Вважається, що мізинець пов'язаний із серцем, безіменний палець – з печінкою, середній – з кишечником, вказівний – зі шлунком, великий – з головою.Стимулюючи певні точки, можна впливати на функціонування відповідних органів.

Прийоми Су –Джок сприяють і поліпшенню мовлення дітей, особливо якщо поєднувати їх з артикуляційними вправами, пальчиковими іграми, шнуруванням, ліпленням, малюванням.

Прийоми Су –Джок терапії:

Масаж спеціальною кулькою «Їжачок».Прокочуючи кульку між долоньками, діти масажують м'язи рук.

Масаж еластичним кільцем. Надівши кільце на палець, малята рухають ним униз і вгору, аж поки не відчують тепло.

В результаті використання ігор з елементами Су-джок терапії:

  • Розвивається мова, увага, пам’ять, мислення, необхідні для становлення навчальної діяльності.

  • Розвивається моторний праксис (загальна і дрібна моторика)

  • Стимулюються мовні зони кори головного мозку;

Ігри для су-джоктерапії.

  • Пальчикова гра

« Черепаха»

(У дітей у руках Су- джок)

Вправа виконується спочатку на правій а потім на лівій руці.

Йшла велика Черепаха

І кусала всіх від страху.(Діти катають м’ячик між долонями)

Кусь, кусь, кусь, (М’ячик між великим пальчиком та іншими. Натискаючи ритмічно на м’ячик та перекладаючи із руки в руку.)

Нікого я не боюсь.(Дітикатають м’ячик між долонями)

«Їжачок»

(Вправа виконується спочатку на правій руці, а потім на лівій)

Їжачок, їжачок

Схожий ти на клубочок. (Катають м’ячик між долонями)

Голки ніби на ялинці -

На твоїй колючій спинці(Масажні рухи по великому та вказівному пальцю)

Хоч на зріст їжак маленький(Масажні рухи середнього пальця)

Колючки в нього гостренькі. (Рухи по безіменному пальчику)

І м’ячики — їжачки

(По мізинчику)

Мають також колючки.(Кругові рухи по долоньках)

«Капуста»

Ми рубаємо капусту (ребром долоні стукати по кульці)

Потім солимо капусту (подушечками пальців торкати кульку)

Ми капусту натираємо (терти долоньками кульку)

Міцно кулачком стискаємо.

Масаж пальчиків еластичним кільцем.

Раз, два, три, чотири, п’ять

(розгинати пальці по одному)

Вийшли пальчики гулять

Цей товстенький і великий

(надіваємо кільце на великий палець)

А цей пальчик вказівний

(на вказівний і на далі по черзі)

Цей високий всередині.

Далі пальчик безіменний.

А мізинчик хоч маленький,

Але дуже проворненький.

«Сім’я»

( По черзі надівати кільце на кожен пальчик, починаючи з великого)

Оцей пальчик — мій дідусь.

Оцей пальчик — баба.

Оцей пальчик — мій татусь.

Оцей пальчик — мама.

Оцей пальчик — я.

Ось і вся моя сім’я.

Як попередити авітаміноз у весняний період у дітей?

    Сонячні промінчики зігрівають повітря вже зовсім по-весняному. Здавалося б – живи і радій! Однак голову від подушки відірвати стає все важче і важче, та й сил не залишається майже ні на що. Знайома картина? Знайомтеся – його величність Авітаміноз. І, на превеликий жаль, авітаміноз у весняний період у дітей – явище не менш поширене, ніж у дорослих.
    І це справа ні в якому разі неприпустимо пускати на самоплив, не надаючи проблемі особливого значення. Адже дитячий організм інтенсивно росте, а значить і вітаміни йому потрібні постійно. А нестача вітамінів, мінералів і мікроелементів дуже негативно позначається на розвитку дитини і на роботі всіх органів і систем його організму. І складно передбачити, якими ускладненнями для вашого крохи може обернутися авітаміноз.
   Лікарі радять батькам негайно бити тривогу в тому випадку, якщо вони виявлять у дитини такі проблеми, як:
1. Підвищена стомлюваність дитини. Уважні батьки обов'язково помітять, що дитина стала швидко втомлюватися, весь час норовить прилягти. У дітей старшого віку можуть початися проблеми з успішністю в школі, неуважність уваги, погіршення пам'яті.
2. Порушення сну. Авітаміноз може дати про себе знати порушеннями сну. У одних дітей може спостерігатися підвищена сонливість, у інших – безсоння.
3. Проблеми з яснами. Ще одним вельми вірогідною ознакою авітамінозу найчастіше стають кровоточать ясна. Причому у важких випадках кров залишається не тільки на зубній щітці, а й навіть на м'якій їжі. У цьому випадку батьки повинні якомога швидше звернутися за медичною допомогою.
4. Простудні захворювання. У тому випадку, якщо дитина починає часто хворіти простудними захворюваннями, батьки також повинні задуматися про можливість авітамінозу. На жаль, дуже часто хворобливість дитини батьки списують на ослаблений імунітет. І ніхто не пов'язує ці два поняття – авітаміноз і ослаблений імунітет – між собою. І дуже даремно. До речі кажучи – саме брак вітаміну С і призводить до зниження роботи імунної системи.
5. Деякі інші захворювання. У тому випадку, якщо в організмі дитини не вистачає вітамінів групи В, можливий розвиток захворювань серцево-судинної системи, підшлункової залози, нервової системи, кон'юнктивіту. І точно встановити причину, яка спровокувала розвиток цих захворювань, практично неможливо. Тому набагато розумніше намагатися запобігти авітаміноз, ніж потім лікувати її наслідки.
6. Мала вага і зріст дитини. Звичайно ж, природні і спадкові чинники грають величезну роль. Але в тому випадку, якщо ваша дитина надмірно повільно набирає вагу або зростає, обов'язково задумайтеся – а чи немає у крихти авітамінозу?
І пам'ятайте про те, що у весняний час проблема авітамінозу стоїть особливо гостро. Тому і прояви можуть розвинутися вкрай швидко. Подбайте про профілактику авітамінозу своєчасно. Причому і про всю іншу сім'ю забувати також не варто.
                                                           Правильний раціон харчування


    Дуже важливо правильно збалансувати раціон харчування дитини. Навесні він повинен бути збагачений продуктами, які у великій кількості містять вітаміни і мікроелементами, так необхідні для дитини.
       Молочні продукти повинні становити не менше 40% усього раціону харчування крихти. Причому актуальні всі молочні продукти – молоко, кефір, ряжанка, сметана, йогурти. Зрозуміло, слід віддати перевагу продуктам, що не містить штучних барвників. У молоці міститься велика кількість кальцію, який сприяє засвоєнню всіх інших вітамінів.
      Також необхідно стежити за тим, щоб у раціоні харчування малюка була достатня кількість тваринного білка. Він просто необхідний для повноцінного розвитку дитини та функціонування його організму. Але не забувайте про те, що всі м'ясні страви для дитини повинні проходити ретельну термічну обробку.
      Дуже багато батьків, побоюючись розвитку у дитини авітамінозу, намагаються купувати йому якомога більше різних овочів і фруктів. Звичайно ж, це дуже похвально. Але вирішити проблему того, як попередити весняний авітаміноз, таким способом навряд чи вдасться. Адже до весняного періоду в привізних фруктах і овочах практично не залишається ніяких вітамінів. Тому нічого корисного, крім клітковини, дитина не отримає.
      І ось тут саме-то час згадати про те, що нам може запропонувати природа. Найчастіше народні способи того, як попередити весняний авітаміноз у дітей, набагато ефективніше, ніж імпортні фрукти і найдорожчі полівітамінні комплекси -усілякі сухофрукти.
       Всі сухофрукти дуже багаті такими вітамінами, як А, В1, В2, В3, В5, В6. Та й мінеральних елементів також досить багато – це і натрій, і фосфор, і магній, і кальцій, і залізо. Сухофрукти досить солодкі, тому їх люблять практично всі діти без винятку. 

Бережить здоров'я своїх малюків.

bottom of page